Jičín na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Jičín
Domů - Portál JičínKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Jičína, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Města, obce > Jičín - město pohádky

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Jičín - město pohádky

Fotogalerie:
Jičín - město pohádky
Jičín - město pohádky
Jičín - město pohádky
Jičín - město pohádky
Jičín - město pohádky
Jičín - město pohádky
Jičín - město pohádky
Jičín - město pohádky

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Jičín - město pohádky

Schránka:
Přidej do schránky.

Jičín je romantické město s nádherným historickým centrem, jehož symbolem je 52 m vysoká Valdická brána. Leží na kraji Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Není proto divu, že je nazýván branou do Českého ráje.

Neodmyslitelně k němu patří loupežník Rumcajs, Manka a Cipísek z legendárního lesa Řáholce. Pohádkové království se každým rokem v září otevírá zrakům smrtelníků. Právě tehdy se tu koná významný festival Jičín - město pohádky, který každoročně láká mnoho dětí a rodičů.

Město je ideální svou polohou. Střetává se tu několik typů krajiny - Podkrkonošská pahorkatina, Polabská rovina a krajina Českého ráje. Okolní příroda je velmi různorodá a je ideální pro turistiku i relaxaci. V okolí Jičína si přijdou na své nejen pěší turisté, cykloturisté, vodáci, houbaři, horolezci, ale i milovníci vyjížděk na koni. Ve městě a v jeho okolí se nachází mnoho kulturních památek, které stojí za návštěvu. S pomocí turistické mapy a přehledného značení se k nim dostanete jak pěšky, na kole, tak i autem.

Přesné datum založení města Jičína není známo. Nemá totiž zakládací listinu. První zmínka o něm je z roku 1293. Vlastníkem jičínského panství byl tehdy král. V roce 1337 Jan Lucemburský prodal Jičín šlechtickému rodu Vartenberků, kteří se starali o územní rozvoj a zakládali nové vsi. V době renesance městu vládli Trčkové z Lípy. Za jejich působení byly ve městě postaveny nové hradby a dodnes stojící Valdická brána.

Nejznámějším majitelem Jičína byl bezpochyby Albrecht z Valdštejna, který nechal ve městě zbudovat rozlehlý palác se 123 místnostmi, i dnes je dominantou náměstí. Valdštejnský zámek vznikl přestavbou původně renesančního zámku. V této době v Jičínské kotlině vznikla řada pozoruhodných raně barokních staveb, které stavěli italští architekti.

Po Valdštejnově smrti země zpustla. Byla drancována švédskými i císařskými vojsky. Desítky vesnic bylo vypálených a některé zanikly docela. Přišla doba násilné rekatolizace, kterou vyvíjeli jičínští jezuité. Vznikla jezuitská kolej, na které působila vedle Bohuslava Balbína řada výjimečných osobností.

V době Národního obrození (19. století) se krajině kolem Turnova, Sobotky a Jičína začalo říkat Český ráj. Roku 1866 vrcholí spor mezi Pruskem a Rakouskem. Dochází k válce a mnoho bitev se právě odehrává kolem Jičína. V okolí dodnes stojí několik památníků. S Jičínem je spjato mnoho významných osobností 20. století – publicista Karl Kraus, spisovatel Václav Čtvrtek, malíř František Kaván, spisovatel Josef Štefan Kubín, architekt Čeněk Musil, grafik Josef Váchal, grafička Anna Macková či skladatel Josef Bohuslav Foerster. Město však také proslavil malíř Radek Pilař, stvořitel pohádkové postavičky Rumcajse.


Adresa a kontaktní informace:
JIČÍN - MĚSTO POHÁDKY
VALDŠTEJNOVO NÁMĚSTÍ 1
JIČÍN - STARÉ MĚSTO
506 01  JIČÍN 1

telefon:+420 493 534 390

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°26'11,04"; E15°21'7,20"
Zpráva pro Jičín - město pohádky
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku hnědou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 668

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Jičín
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena