Jičín na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Jičín
Domů - Portál JičínKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Jičína, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Historické památky > Zámky > Zámek Kopidlno

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Zámek Kopidlno

Fotogalerie:
Zámek Kopidlno
Zámek Kopidlno

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Zámek Kopidlno

Schránka:
Přidej do schránky.

Zámek stojí při jihovýchodní straně náměstí Kopidlna na začátku rozsáhlého parku při hrázi zámeckého rybníka. Vstup do zámeckého parku je přímo z náměstí v Kopidlně.

Na původním místě stávala vodní tvrz z roku 1314, jejímž majitelem byl Petr Kopidlanský. Roku 1508 byla tvrz vypálena a na počátku 16. století městečko koupil Václav Haugvic z Biskupic, který přebudoval tvrz na renesanční zámek (trojkřídlý, místo čtvrtého křídla otevřená loggie). Roku 1616 získal Kopidlno Jan Rudolf Trčka, který zámek dostavěl a v roce 1624 se jeho majitelem stal Albrecht z Valdštejna. Roku 1638 přechází panství do rukou Schliků, kteří se nejvíce zasloužili o jeho dnešní podobu. Vznikla trojkřídlá dvoupatrová ranně barokní budova uzavírající nádvoří. Velký stavební zásah do vývoje zámku byl proveden za Ervína Schlika roku 1875, kdy byla budova pseudorenesančně upravena a bylo vybudováno i nové (čtvrté) východní křídlo zámku. Po smrti Ervína Šlika získal zámek jeho příbuzný Jan Weissenwolf a po něm jeho sestra Jindřiška, provdaná Thurn-Taxis. Po roce 1945 přešel zámek do majetku státu.

Zámek je volně stojící čtyřkřídlá, zčásti podsklepená budova s uzavřeným nádvořím s přízemními do nádvoří obrácenými, dnes zasklenými pilířovými arkádami. Vyjma jednopatrové střední části východního křídla je zámek dvoupatrová stavba ze smíšeného zdiva (převážně hrubé pískovcové kvádry), s vápennou omítkou (přírodní barvy). Vnitřní dispozice stavby je dvoutraktová, s chodbou při nádvoří. Budova má valbovou střechu. Uprostřed střechy jižního křídla je malá vížka s cibulovitou bání. Průčelí jižního křídla se vstupním portálem zdobeným bosáží a slunečními hodinami. Přízemí je převážně klenuté, patra plochostropá.

V páté ose přízemí jižního křídla je mohutný pravoúhlý bosovaný portál s půlkruhovým vjezdem (vrata z 19. století se dvěma vyřezávanými lvími hlavami). Patky náběžní římsy a ukončená římsa portálu jsou hladké a ve vrcholu je připevněna hladká deska s litinovou věncovou kartuší s korunovaným erbem Šliků. Na dolním okraji desky je letopočet 1674.

Od roku 1948 je zámek účelově využit jako sídlo SZaŠ, SOU a OU Kopidlno. Vnitřní prostory jsou tudíž upraveny pro potřeby školy. Původní dispozice z poslední přestavby zámku je však v podstatě zachována. Ve dvou místnostech ve druhém patře západního křídla jsou zachovány dřevěné kazetové stropy pocházející z druhé poloviny 19. století, tedy z doby poslední přestavby.

Zámecká kaple sv. Františka Serafa byla zrušena, z ní jsou v zámku zachovány obrazy: sv. František z Assisi (barokní, z doby kolem roku 1740), sv. Jan Nepomucký (po polovině 18. století), sv. František z Pauly (kolem roku 1730).


Adresa tipu na výlet:
NÁMĚSTÍ HILMAROVO
507 32  KOPIDLNO

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa tipu na výlet na mapě:
GPS: N50°19'49,44"; E15°16'19,56"
Kontaktní adresa a kontaktní informace:
KOPIDLNO - MĚSTSKÝ ÚŘAD
NÁMĚSTÍ HILMAROVO 13
507 32  KOPIDLNO

telefon:+420 493 655 682
Kontaktní adresa na mapě:
GPS: N50°19'53,76"; E15°16'14,16"
Zpráva pro Zámek Kopidlno
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 3828

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Jičín
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena